? optoelektroniczne urządzenie obrazowe analizujące...tzw. temperaturowe promieniowanie podczerwieni. Występuje w wersjach obserwacyjnych oraz pomiarowych. Na Zachodzie urządzenia te występują głównie pod nazwami będącymi odpowi

Kamery termowizyjne - jeśli tego właśnie poszukujesz to dobrze trafiłeś. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego

Kamera termowizyjna - definicja

Termowizor ? optoelektroniczne urządzenie obrazowe analizujące...tzw. temperaturowe promieniowanie podczerwieni. Występuje w wersjach obserwacyjnych oraz pomiarowych.

Na Zachodzie urządzenia te występują głównie pod nazwami będącymi odpowiednikami nazw: kamera termiczna, termograficzna lub kamera podczerwieni, zwłaszcza gdy z kontekstu wynika, że jej zakres czułości widmowej obejmuje pasma 3-5 lub 8-13 mikrometrów. Pasma te pokrywają się z obszarami wysokiej przepuszczalności atmosfery dla promieniowania podczerwonego.


Termogram parowozu wykonany kamerą wysokiej rozdzielczości
O atrakcyjności zobrazowań bądź badań metodą termowizyjną decyduje wszechobecność promieniowania temperaturowego, zbyteczność stosowania jakichkolwiek zewnętrznych źródeł oświetlenia, znacznie mniejszy wpływ mgieł, dymów oraz klasycznych dla promieniowania widzialnego oddziaływań maskujących. Zdolność aparatury do tworzenia, w czasie rzeczywistym, zobrazowań mikrozmian w rozkładach temperatury stwarza unikatowe możliwości obserwacji, wykrywania oraz diagnozowania stanu badanych obiektów. Operator kamery decyduje o sposobie różnicowania tych rozkładów w obrazie wyjściowym (zobrazowania czarno-białe, biało-czarne lub kolorowe z różnym doborem skal).

W latach 50.-70. XX w. kamery termiczne budowano głównie na bazie kriogenicznie chłodzonych, pojedynczych detektorów fotonowych promieniowania podczerwonego. W późniejszych rozwiązaniach zaczęły dominować detektory wieloelementowe ? linijki oraz matryce detektorów. W drugiej połowie lat 90. XX w. nastąpił przełom technologiczny, polegający na skonstruowaniu względnie tanich matryc niechłodzonych detektorów termicznych, dzięki czemu radykalnie spadły ceny, przy jednoczesnym wzroście walorów użytkowych tych kamer. Doszło wówczas do gwałtownego rozszerzenia oferty aparaturowej oraz pola zastosowań ? zarówno w tradycyjnym dla tych urządzeń sektorze aparatury specjalnej (wojsko, policja, służby ochrony granic i mienia, straże pożarne i ratownictwo), jak i w sektorze aparatury cywilnej.


Przykładowy termogram wysokiej rozdzielczości 384*288
W kamerach o najwyższych parametrach wykrywalności i rozdzielczości termicznej nadal jednak są stosowane matryce kriogeniczne. Szczególne nadzieje wiąże się z obrazowaniem multispektralnym w podczerwieni oraz łączeniem kamer termicznych z kamerami i czujnikami innych typów. Lista cywilnych zastosowań kamer termicznych liczy ponad 100 obszarówpotrzebne źródło i stale jest rozszerzana. Szczególną popularność kamer termicznych prognozuje się dla zastosowań w komunikacji (poprawa zakresu widzenia i wykrywalności przeszkód), w diagnostyce przemysłowej (wyposażenie indywidualne oraz sieci czujników obrazowych), w robotyce (automaty wojskowe bądź cywilne), a także w straży pożarnej i ratownictwie (prace w warunkach ograniczonej widzialności).

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Termowizor


Zastosowanie kamer termowizyjnych w budownictwie

Kamery termowizyjne w budownictwie są bardzo przydatnym narzędziem - służą do badania różnic temperatury pomiędzy zewnętrzna ścianą budynku, a jego wnętrzem . Różnice w oporze cieplnym konstrukcji mogą w pewnych warunkach powodować różnice temperatury na jej powierzchniach. Przenikanie chłodnego (lub ciepłego) powietrza przez elementy konstrukcji również ma wpływ na różnice temperatury powierzchniowej .Co to znaczy? Że wady ociepleń , mosty cieplne i nieszczelności w osłonowych elementach konstrukcyjnych budynku mogą być lokalizowane i badane. Dzięki temu można uniknąć ponoszenia bardzo dużych kosztów związanych z likwidacją zjawiska mostów termicznych.


O badaniach termowizyjnych

Badania termowizyjne przynoszą wiele korzyści, a przede wszystkim pozwalają uniknąć wielu problemów w przyszłości. Warto się nad nimi zastanowić już na etapie projektu, żeby przetestować czy dane rozwiązania się sprawdzą, Biorąc pod uwagę, że takie badania są ważnym etapem inwestycji, zwłaszcza jeśli jest ona dofinansowana programem budowy domów energooszczędnych i pasywnych.


jak zlokalizować mosty termiczne?

W audycie energetycznym budynków kamery termowizyjne odgrywają najważniejsza rolę. Trzeba pamiętać, że aby audyt był miarodajny należy wykonać pomiary o odpowiedniej porze roku, kiedy budynek jest ogrzewany - wtedy dopiero można zlokalizować wszystkie tzw. mosty termiczne. Co to są mosty termiczne? Są to te elementy budynku, którymi ucieka ciepło, często ten problem jest spowodowany wadliwą konstrukcją, jednak najczęściej powodem jest brak termoizolacji. Brak mostów termicznych to niskie zapotrzebowanie energetyczne, co z kolei oznacza znacznie mniejsze wydatki na ogrzewanie. Biorąc pod uwagę, że ceny energii z każdym rokiem są coraz wyższe, warto zainwestować w doprowadzenie domu do standardu energooszczędnego.


O promieniowaniu podczerwonym

Kamery termowizyjne wykorzystują podczerwień - dzięki temu można wykonać np. audyt energetyczny, lub zdiagnozować ognisko choroby. Podczerwień emitują wszystkie organizmy cieplne, w naturze drapieżniki takie jak węże potrafią zlokalizować ofiarę dzięki temu, że wydziela ona ciepło. Promieniowanie podczerwone można wykorzystać w technice grzewczej, sa to tzw. promienniki.