Dywan - problematyczny w czyszczeniu

k wszelkich środków czystości, takich jak szampony, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, środki do mycia naczyń w zmywarkach itd. Czasami przez "detergenty" rozumie się wszelkie środki czyszczące jako takie. W przemyśle środ

Dywan - problematyczny w czyszczeniu czyszczenie tapicerki wrocław

O detergentach

Detergenty

sole sodowe estrów kwasu siarkowego z wyższymi alkoholami (np. laurylosiarczan sodu)
związki lub ich mieszaniny, które stanowią aktywny czynnik wszelkich środków czystości, takich jak szampony, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, środki do mycia naczyń w zmywarkach itd.
Czasami przez "detergenty" rozumie się wszelkie środki czyszczące jako takie. W przemyśle środków czystości rozgranicza się jednak wyraźnie "detergenty właściwe" - w sensie pierwszej definicji oraz pozostałe składniki środków czyszczących - takie jak nabłyszczacze, dodatki koloryzujące, dodatki zapachowe, odżywcze, antystatyczne, wybielające itp.

Detergenty utożsamia się czasem z surfaktantami, co jednak nie jest poprawne, gdyż nie wszystkie detergenty działają jak surfaktanty i nie wszystkie surfaktanty są stosowane jako detergenty.

Detergenty "czyszczą" dzięki temu, że działają na brud/nieczystości na następujące sposoby:

zachowują się jak surfaktanty - ułatwiając mieszanie się brudu z wodą (lub innym rozpuszczalnikiem) ułatwiają zwilżanie mytych powierzchni
zmieniają pH powierzchni, co prowadzi do zrywania wiązań wodorowych którymi brud jest związany z powierzchnią lub zmiana pH prowadzi do rozkładu substancji tworzących brud
obniżają twardość wody, dzięki czemu woda lepiej zwilża powierzchnię i łatwiej rozpuszczają się w niej związki jonowe, tworzące brud
rozkładają brud poprzez reakcję utlenienia
działają enzymatycznie poprzez katalizowanie reakcji prowadzących do rozkładu cząsteczek organicznych tworzących brud
działają pianotwórczo - zwiększając powierzchnię styku brudu ze środkiem myjącym
Liczba związków chemicznych stosowanych jako detergenty jest bardzo duża i ciągle poszukuje się nowych. Skład detergentów stosowanych w danym środku czyszczącym wynika z faktu co ma być myte, czym to coś jest zwykle zanieczyszczone oraz jak ma się odbywać proces mycia.

Np: detergentem do czyszczenia szkła laboratoryjnego jest chromianka lub roztwór wodorotlenku potasu w etanolu. Są to bardzo skuteczne i tanie detergenty, jednak ich użycie w warunkach domowych groziłoby fatalnym skutkami, gdyż są to środki żrące. Stąd do ręcznego mycia naczyń stosuje się dużo mniej skuteczne detergenty oparte na łagodnych, nie uszkadzających dłoni surfaktantach pianotwórczych. Z kolei, użycie pianotwórczych sufraktantów w zmywarkach, czy płynach do mycia szyb samochodowych skutkowałoby niepotrzebnymi trudnościami ze spłukiwaniem piany z mytych powierzchni. Stąd w tego typu zastosowaniach stosuje się surfaktanty niepianotwórcze połączone z solami amoniaku, które przyspieszają spływanie warstwy środka myjącego z powierzchni.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Detergenty


O dywanach

Z czym kojarzy nam się dywan?

Pewnie niektórym na myśl przychodzą stare dywany z domów naszych dziadków. Innym mogą się kojarzyć z różnymi produktami dywano-podobnymi z czasów PRL. Natomiast obecnie jest to jedna z fajniejszych ozdób do domu.

Dywan nie tylko może być znakomitym elementem dekoracyjnym w mieszkaniu ale też ma jedną ogromną zaletę - jest ciepły w dotyku, znacznie cieplejszy niż inne rodzaje podłogi. Cieplejszy nawet niż drewno. Jedno tylko jest w tym względzie w stanie pobić dywany - ogrzewanie podłogowe. Na które oczywiście ani dywanów ani wykładzin kłaść nie wolno.

Obecnie mamy ogromny wybór zarówno jeśli chodzi o wzory i materiały z jakich są wykonane dywany. Dzięki temu już za niewielkie pieniądze można kupić fajny dywan.


Sprzątanie dużych budynków

Sprzątanie dużych budynków wykonywane jest zwykle przez fachowe i duże ekipy sprzątające. Wprawdzie niewielkie porządki firmowe mogą być wykonywane również przez osoby prywatne, jednak w przypadku robienia gruntownych porządków zwykle szefowie firm zamawiają usługi dużych ekip. Dzieje się tak dlatego, że dysponują one większą ilością sprzętu i są w stanie w szybszym tempie posprzątać cały budynek niż jedna czy dwie osoby. Takie ekipy sprzątające mogą zająć się myciem okien w całym budynku oraz jego odkurzaniem i ścieraniem podłóg przy wykorzystaniu silnych środków czyszczących i zapachowych. Są w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków i skutecznie zapobiec powstawaniu na ścianach pajęczyn. Dzięki temu cały budynek firmowy zostaje odświeżony i nabiera nowego wyglądu.