Marzysz o wyjątkowym wnętrzu? A może sztukateria?

y, które będą ustawiane na meblach, jak i ozdoby malowane na ścianach. Dlatego domowa sztukateria może być kupowana w sklepach z rzeczami domowego użytku, w sklepach typu tysiąc jeden drobiazgów oraz w profesjonalnych sklepach mal

Marzysz o wyjątkowym wnętrzu? A może sztukateria?

Kupowanie domowej sztukaterii

Domowa stanowi bardzo ważny element wystroju każdego rodzaju domowego pomieszczenia. W skład takiej domowej sztukaterii można zaliczyć zarówno ozdoby, które będą ustawiane na meblach, jak i ozdoby malowane na ścianach. Dlatego domowa może być kupowana w sklepach z rzeczami domowego użytku, w sklepach typu tysiąc jeden drobiazgów oraz w profesjonalnych sklepach malarskich. Wobec tego sprzedaż domowej sztukaterii odbywa się zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Może być ona zamawiana drogą telefoniczną oraz internetową. Jej przywozem zajmą się pracownicy sklepu, w którym została ona zamówiona. Dlatego wydaje się, że warto starać się o kupowanie domowej sztukaterii.


Terminem baza określa się także inne

Baza ? dolna część, podstawa kolumny, pilastra lub filaru stosowana w porządkach architektonicznych. W starożytności nie występowała tylko w porządku doryckim, w którym trzon kolumny spoczywał bezpośrednio na stylobacie. Klasyczną bazę tworzy płyta otoczona wyprofilowanymi, kamiennymi wałkami zwanymi torusami, które były rozdzielone trochilusem (wklęską). Dolny torus był z reguły większy. Zazwyczaj baza leżała na niewielkiej kamiennej płycie ? plincie. Terminem baza określa się także inne kombinacje tych elementów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Baza_(architektura)


W porządku doryckim abakus w połączeniu

Abakus (gr. ábaks, łac. abacus) ? czworoboczna płyta będąca najwyższą częścią głowicy kolumny, pośrednicząca wraz z nią w przenoszeniu ciężaru belkowania na trzon kolumny.

W porządku doryckim i toskańskim płytka jest kwadratowa i oparta na echinusie, w jońskim i korynckim ma kształt prostokąta o zdobionych i zaokrąglonych krawędziach. W porządku doryckim abakus w połączeniu z echinusem tworzy właściwą głowicę. Na abakusie spoczywa najniższa część belkowania, czyli architraw.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Abakus_(architektura)