O ekologii - przydomowe oczyszczalnie ścieków

cież nie przestaną się myć. Można wybrać prysznic, ale kontrolujmy regularnie stan baterii - zakamieniała spowoduje, że wody poleci z prysznica mniej, co nie znaczy, że zużyjemy jej mniej. Wypada także sprawdzić, czy nasza słuchaw

O ekologii - przydomowe oczyszczalnie ścieków

Perlator - dobry sposób

Woda jest bardzo ważnym surowcem, także w sensie dosłownym. Każdego roku ceny rosną, najwyższe są w miastach, gdzie ciepła woda jest wyjątkowo droga. Wiadomo, że ludzie przecież nie przestaną się myć. Można wybrać prysznic, ale kontrolujmy regularnie stan baterii - zakamieniała spowoduje, że wody poleci z prysznica mniej, co nie znaczy, że zużyjemy jej mniej. Wypada także sprawdzić, czy nasza słuchawka (lub bateria do wanny) ma perlator. Dzięki niemu ciśnienie wody będzie na dobrym poziomie, ale poleci jej mniej. Dużo wody marnujemy, czekając aż poleci nam ciepła. Niestety, w większości wypadków nie można nic na to poradzić.


Kwestia ekologii

Obecnie sprzęt AGD jest całkiem oszczędny. Dotyczy to również urządzeń używających wody - czyli pralek i zmywarek.

Ale jeśli leżą na nam sercu kwestie ekologiczne, musimy się zastanowić nad tym, jakich środków chemicznych używamy. W gruncie rzeczy jedynymi z bardziej toksycznych dla środowiska, są proszki do prania. Znajdują się w nich chociażby fosforany, które powodują rozrost glonów, co może spowodować małą ekologiczną katastrofę.


Kamera termowizyjna, czyli termowizor

Termowizor ? optoelektroniczne urządzenie obrazowe analizujące tzw. temperaturowe promieniowanie podczerwieni. Występuje w wersjach obserwacyjnych oraz pomiarowych.

Na Zachodzie urządzenia te występują głównie pod nazwami będącymi odpowiednikami nazw: kamera termiczna, termograficzna lub kamera podczerwieni, zwłaszcza gdy z kontekstu wynika, że jej zakres czułości widmowej obejmuje pasma 3-5 lub 8-13 mikrometrów. Pasma te pokrywają się z obszarami wysokiej przepuszczalności atmosfery dla promieniowania podczerwonego.


Termogram parowozu wykonany kamerą wysokiej rozdzielczości
O atrakcyjności zobrazowań bądź badań metodą termowizyjną decyduje wszechobecność promieniowania temperaturowego, zbyteczność stosowania jakichkolwiek zewnętrznych źródeł oświetlenia, znacznie mniejszy wpływ mgieł, dymów oraz klasycznych dla promieniowania widzialnego oddziaływań maskujących. Zdolność aparatury do tworzenia, w czasie rzeczywistym, zobrazowań mikrozmian w rozkładach temperatury stwarza unikatowe możliwości obserwacji, wykrywania oraz diagnozowania stanu badanych obiektów. Operator kamery decyduje o sposobie różnicowania tych rozkładów w obrazie wyjściowym (zobrazowania czarno-białe, biało-czarne lub kolorowe z różnym doborem skal).

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Termowizor