Polacy pracują za granicą

także w busie czy autokarze. W tych ostatnich przypadkach takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla klienta, gdyż w związku z rosnącą liczbą pasażerów niektóre trasy są bardzo oblegane i trudno znaleźć wolne miejsce kupując bil

Polacy pracują za granicą

Rezerwacja online

Coraz częściej możemy spotkać się z internetową ofertą przewoźników. Za pośrednictwem Internetu możemy zarezerwować miejsce nie tylko w samolocie czy pociągu, ale także w busie czy autokarze. W tych ostatnich przypadkach takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla klienta, gdyż w związku z rosnącą liczbą pasażerów niektóre trasy są bardzo oblegane i trudno znaleźć wolne miejsce kupując bilet przed samą podróżą. Rezerwacja online to kwestia kilku minut ? wypełniając specjalny formularz w kilka chwil możemy zająć jedno lub więcej miejsc. Bardzo często można również zapłacić za pomocą przelewu internetowego ? na pewno to także jest bardzo korzystne dla klienta i dlatego też coraz więcej osób wybiera tą opcję zakupu biletu.


Autobus piętrowy

Autobus piętrowy ? autobus z dwoma poziomami (piętrami), mieszczący od 60 do 80 pasażerów.

W komunikacji miejskiej wykorzystywany głównie w Wielkiej Brytanii, gdzie najbardziej rozpoznawalnym modelem jest londyński Routemaster. Autobusy piętrowe stanowią znaczną część taboru również w Hongkongu i Singapurze, a na kontynencie europejskim - w Berlinie oraz w Dublinie, gdzie przewoźnik Dublin Bus posiada 916 autobusów piętrowych1.

Istnieją modele autobusów bez dachu, które wykorzystywane są do obwożenia turystów po większych miastach (np. Londyn, Edynburg, Dublin, Kraków).

Inne wersje autobusów piętrowych znajdują również zastosowanie w komunikacji międzynarodowej.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autobus_pi%C4%99trowy


Ustawa o transporcie drogowym

Regulacje krajowe

Z regulacji krajowych na terenie Polski wyróżnić można:

Ustawa o transporcie drogowym10 ? regulująca zasady prowadzenia zarobkowego transportu drogowego oraz zasady działania Inspekcji Transportu Drogowego
Ustawa ?Prawo przewozowe?22 ? określająca wzory listu przewozowego, innych dokumentów oraz zasady zawierania umów o przewóz
Ustawa o czasie pracy kierowców23 ? będąca dopełnieniem konwencji AETR

Oprócz powyższych wymienić można również kodeksy drogowe, które regulują zasady poruszania się po drogach ? zarówno pod względem organizacyjnym, jak i technicznych wymagań stawianych pojazdom.
Organizacje
Jedną z ważniejszych międzynarodowych organizacji skupiających podmioty związane z transportem drogowym (np. krajowe zrzeszenia transportu drogowego, producenci pojazdów) jest założona w 1948 roku Unia Transportu Drogowego24. Skupia ona 179 członków z 74 krajów i odpowiada m.in. za reprezentowanie interesu przewoźników drogowych, jak również jest międzynarodowym poręczycielem karnetów TIR25.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transport_drogowy