Pulsar BHP

ić na kilka rodzajów. Przede wszystkim pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie środki ochrony, jeśli w miejscu pracy ma się do czynienia ze szkodliwymi czynnikami. Takimi środkami ochrony jest najczęściej odzież ochronna lub

Pulsar BHP Pulsar BHP

Jednym z najistotniejszych obowiązków pracodawcy wobec pracowników jest zapewnienie odpowiednich warunków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Świadczenia związane z BHP można podzielić na kilka rodzajów. Przede wszystkim pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie środki ochrony, jeśli w miejscu pracy ma się do czynienia ze szkodliwymi czynnikami. Takimi środkami ochrony jest najczęściej odzież ochronna lub środki ochrony całego ciała. Innym świadczeniem wynikającym z przepisów BHP jest odzież i obuwie robocze, które jest wymagane w przypadku kiedy w pracy istnieje możliwość ubrudzenia lub uszkodzenia prywatnej odzieży pracownika. Jednak najczęściej spotykanym świadczeniem są szkolenia BHP pracowników, które są obowiązkowe w wielu miejscach pracy. Kolejnym przykładem świadczeń BHP są badania lekarskie, wymagane do wykonywania określonych zawodów. Firmy działające w branży BHP zajmują się przeprowadzaniem szkoleń oraz sprawdzaniem, czy w danym miejscu pracy spełnione są przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, w skrócie SZBHP, jest to system zarządzania organizacją oparty na konkretnej normie prawnej. Można wyróżnić aż czternaście podstawowych elementów systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Jednymi z tych elementów są: polityka bezpieczeństwa i higieny pracy, współudział pracowników, wymagania prawne, cele ogólne i szczegółowe. Ponadto do elementów SZBHP należą także struktura, odpowiedzialność i uprawnienia oraz szkolenie, świadomość, kompetencje i motywacja. Dalszymi elementami należącymi do systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy są komunikacja wewnętrzna, dokumentacja systemu zarządzania, ocena ryzyka zawodowego, nadzór nad podwykonawcami oraz działania korygujące i zapobiegawcze. Ostatnimi trzema elementami systemu zarządzania BHP są kolejno monitorowanie aktywne i proaktywne BHP, audyty wewnętrzne i przegląd zarządzania. Istnieje więc czternaście elementów należących do systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.

Pod skrótem BHP kryje się nic innego, jak bezpieczeństwo i higiena pracy. Bezpieczeństwo i higiena pracy jest powszechnie używaną nazwą na zbiór zasad dotyczących bezpiecznego oraz higienicznego wykonywania pracy. Zasady BHP są ściśle określone przez przepisy zawarte w dziesiątym dziale Kodeksu pracy. Bezpieczeństwo i higiena pracy są również osobną dziedziną wiedzy, w skład której wchodzą zagadnienia z innych dziedzin naukowych, takich jak medycyna pracy, ergonomia, psychologia pracy. BHP jako dziedzina wiedzy zajmuje się kształtowaniem właściwych warunków pracy. Natomiast bezpieczeństwo i higiena pracy traktowane jako zbiór przepisów są nadzorowane i kontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co więcej, istnieją firmy zajmujące się sprawami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy, które oferują szeroki zakres usług. Przykładowymi usługami z zakresu BHP są - outsourcing, wykonywanie audytów, przeprowadzanie różnego rodzaju szkoleń oraz ocena ryzyka zawodowego czy też prowadzenie postępowania powypadkowego.

Pierwsza pomoc przedmedyczna to zbiór określonych czynności, które mają na celu ochronę zdrowia i życia poszkodowanej osoby do momentu przybycia odpowiednich służb ratunkowych. Odpowiednia edukacja w zakresie pierwszej pomocy jest niezbędna w dobrze prosperujących społeczeństwach, dlatego w szkołach są przeprowadzane różne szkolenia. W placówkach oświaty organizuje się specjalne lekcje pokazowe, przedstawiające zasady i kolejność wykonywania działań ratunkowych w ramach pierwszej pomocy. Szkolenia z pierwszej pomocy są często prowadzone przez wykwalifikowanych i doświadczonych ratowników, którzy w dostępny sposób przekazują swoją wiedzę młodzieży w szkołach. Specjalne szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla młodzieży są oferowane przez firmy zajmujące się ogólnymi sprawami BHP. W samej podstawie programowej szkół znajduje się przedmiot zwany edukacją dla bezpieczeństwa, na którym również zapoznaje się młodzież z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wypadku różnych urazów.

Często w skład usług firm zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy wchodzi także zakres ochrony przeciwpożarowej. Przykładową usługą świadczoną przez firmy BHP z zakresu PPOŻ jest kontrola oraz legalizacja sprzętu ochrony przeciwpożarowej. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co określa się sprzętem PPOŻ. Przede wszystkim do sprzętu ochrony przeciwpożarowej należy zaliczyć wszelki sprzęt gaśniczy, który może być stacjonarny lub ruchomy. Jednym z obowiązków, wynikających z przepisów, jest posiadanie sprzętu gaśniczego w miejscach pracy i w budynkach wszelkiej użyteczności publicznej. Innym rodzajem sprzętu należącego do PPOŻ są tabliczki informujące o wyjściach ewakuacyjnych, umieszczeniu gaśnic czy też kierunku ewakuacji. Rzecz jasna najważniejszym sprzętem ochrony przeciwpożarowej jest sprzęt gaśniczy, który podlega okresowym kontrolom sprawności. Przegląd oraz legalizacje sprzętu ochrony przeciwpożarowej pracodawca może zlecić odpowiedniej firmie, która sprawdzi czy dany sprzęt spełnia wszystkie wymogi.